Filip Majerowski
Filip Majerowski

Filip Majerowski (ur. 1990) – założyciel, kapelmistrz i muzyk Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dętej odtwarzającej repertuar tradycyjnych roztoczańskich i lubelskich orkiestr dętych.

Wieloletni uczeń i badacz roztoczańskich orkiestr dętych, a od niedawna także ich członek – w tym orkiestr ze Zdziłowic, Zaburza i Goraja.

Organizator festiwalu Fanfara na Roztoczu, wielu warsztatów i potańcówek z udziałem orkiestr dętych, autor licznych artykułów i podkastów traktujących o tradycyjnych orkiestrach.

Prelegent na I Konferencji Orkiestr Dętych w Radomiu, kurator koncertu „Roztocze – Bliski Wschód” podczas Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, lider Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Zdziłowicach.

Prezes Fundacji Piszczałka oraz członek Stowarzyszenia Dom Tańca.

Z wykształcenia magister inżynier Elektroniki i Telekomunikacji.
 

2023-03-26

Repertuar pogrzebowy polskich orkiestr dętych.
  • 15:45 - 16:45
  • 60 min
  • Sala Koncertowa ZSM ul. 25 czerwca 70

Porozmawiajmy o rodzimym repertuarze pogrzebowym, jego genezie i tradycji wykonywania, ale również współczesnej praktyce, pracy na rzecz jego utrwalenia i perspektywach na przyszłość. Jako Fundacja Piszczałka wydaliśmy w ubiegłym roku płytę z marszami żałobnymi, która stanowić może punkt wyjścia do dalszych rozważań i pytań. Jaka jest przyszłość orkiestr pogrzebowych? Czy rejestracja i dokumentacja tego zjawiska ma sens? Czy wypada osadzać tę tradycję we współczesnych kontekstach? W czasie spotkania na OKOD spróbujemy opowiedzieć o naszej pracy w tej materii, ale jeszcze chętniej wysłuchamy spostrzeżeń uczestników i spróbujemy wspólnie sformułować potencjalne wnioski.