Bartek Szułakiewicz
Bartek Szułakiewicz

Kompozytor, aranżer i pedagog mieszkający w Tarnowie w Małopolsce. Absolwent AM w Krakowie (klasa perkusji prof. Jana Pilcha) i AM w Katowicach (licencjat z Kompozycji i Aranżacji Jazzowej u prof. Andrzeja Zubka).

Od 25 lat zajmuje się aranżacją muzyczną, szczególną sympatią darząc amatorskie orkiestry dęte i big-bandy. Jest autorem ok. 400 opracowań utworów na orkiestry dęte chętnie wykonywanych przez zespoły z całej Polski.

Na YouTube można posłuchać cyklu jego prelekcji na autorskim kanale „Aranżeria”

2023-03-24

Notacja instrumentów perkusyjnych we współczesnej praktyce orkiestrowej.
  • 17:00 - 17:45
  • 45 min
  • Młodzieżowy Dom Kultury w Radomiu ul. Słowackiego 17

Kiedy powstawała obecnie używana notacja muzyczna, instrumenty perkusyjne nie były jeszcze obecne w praktyce muzyki artystycznej. Kiedy się pojawiły, zasady zapisu muzyki zostały zaadaptowane do zapisu perkusji. Szczególnie instrumenty niemelodyczne są na tyle odmienne od reszty instrumentarium, że na pierwszy rzut oka można rozpoznać ich charakterystyczny kształt. I rządzą nimi zasady, których nie uczy się w szkole nie-perkusistów.

W czasie wykładu postaram się przybliżyć i wyjaśnić praktykę czytania (i pisania) nut dla perkusistów w zakresie instrumentów melodycznych i przede wszystkim rytmicznych zarówno w utworach klasycznych jak i rozrywkowych.

2023-03-26

Sekcja rytmiczna w orkiestrze dętej
  • 09:00 - 09:45
  • 45 min
  • Sala Koncertowa ZSM ul. 25 czerwca 70

Nowoczesna muzyka rozrywkowa stanowi coraz większą część repertuaru wielu orkiestr dętych. Jej stylowe wykonanie jest bardzo trudne, często niemożliwe bez udziału sekcji rytmicznej. Jaki jest skład sekcji rytmicznej, rola poszczególnych instrumentów, w jaki sposób łączyć brzmienie instrumentów dętych  z elektrycznymi, czy muzycy bez klasycznego wykształcenia mogą w ogóle być cennymi członkami orkiestry?